Με την έγκριση του 1ου ρυμοτομικού σχεδίου της κοινότητας, το έτος 1955, καθορίστηκε χώρος σχολείων, το οικοδομικό τετράγωνο μεταξύ των οδών Ιάσονος, Ήρας, Θάλειας και Αρτέμιδος- όπου λειτουργεί σήμερα το Δημοτικό Σχολείο Βουλιαγμένης.

Οι αρχικές τάξεις ήταν αυτές που βρίσκονται επί της οδού Ήρας και μάλιστα αρχικά χρησίμευσαν και σαν κατοικία των δασκάλων του σχολείου.
Με την πάροδο των χρόνων η αύξηση του πληθυσμού της Κοινότητας αύξησε και την ανάγκη της στοιχειώδους εκπαίδευσης- Δημοτικού σχολείου με περισσότερες τάξεις.
Χρονολογικά έχουμε το πρώτο σχολικό έτος 1960-1961.
Κατόπιν με δαπάνες του Οργανισμού Σχολικών Κτιρίων κατασκευάστηκε η πρώτη πτέρυγα, προς την οδό Θάλειας το 1972.

Ακολούθησαν νέες κτιριακές επεκτάσεις τόσο το 1977 όσο και το 1981. Πρέπει να σημειωθεί ότι αρχικά οι πρώτες κατασκευές κάλυπταν τις ανάγκες λειτουργίας του Δημοτικού Σχολείου και μόνο.
Οι συνεχιζόμενες όμως ανάγκες μάθησης σε συνδυασμό με τις νέες σχολικές αίθουσες που σταδιακά κατασκευάστηκαν οδήγησε στη λειτουργία σχολείου μέσης εκπαίδευσης, Γυμνασίου. Έτσι στη δεκαετία 1980 έχουμε συστέγαση Δημοτικού και Γυμνασίου. Και όχι μόνο, αναγκαστικά για να καλυφθούν οι ανάγκες και Νηπιαγωγείου διατέθηκαν οι δύο τάξης, προς την οδό Ιάσονος, για τα νήπια.
Η τόση αύξηση μαθητών όλων αυτών των σχολείων ανάγκασε την Κοινότητα να τοποθετήσει και δύο λυόμενες αίθουσες. Ευτυχώς ο συνωστισμός αυτός γρήγορα σταμάτησε, όταν το Νηπιαγωγείο μετακινήθηκε στο ακίνητο που βρίσκεται επί της οδού Ιάσονος και Ξανθία, μετά τη δωρεά των αδελφών Ξανθία προς την τότε Κοινότητα Βουλιαγμένης.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Στέλιο Καραβάντο για τις πολύτιμες πληροφορίες και τις φωτογραφίες.